Gala ”Creatori de educație”. Cei 50 de câștigători ai selecției naționale au fost premiați FOTO&VIDEO

0
Foto: SparkNews.ro

Seara bunelor practici în educație. Cei 50 de profesori, câștigători ai selecției naționale ”Creatori de educație”, au fost premiați, miercuri seară, în cadrul unei Gale organizate la finalul primei zile a Conferinței Naționale ”Creatori de Educație”. 20 de învățători, 20 de profesori din ciclul gimnazial și 10 profesori desemnați prin votul publicului au urcat pe scenă în aplauzele colegilor lor. ”Schimbarea începe cu noi! Cred în copiii mei din clasă!”, a spus unul dintre câștigători.

Gala ”Creatori de Educație” a adus în aceeași sală 50 de profesori care s-au remarcat prin dorința de schimbare, prin proiecte și idei inovatoare aplicate la clasă și considerate drept bune practici educaționale, care pot inspira.

Toți aceștia au fost desemnați câștigători în urma unei proceduri de selecție, la finalul căreia 10 premii au fost acordate prin votul publicului, exprimat online, iar 40 de premii au fost stabilite în cadrul unei evaluări realizate de o comisie tehnică. În total, în concurs au fost 1.131 de propuneri, dintre care 581 au intrat în procesul de validare.

Câștigători – secțiunea Învățământ primar

Conform organizatorilor, printre criteriile de evaluare avute în vedere în stabilirea celor 40 de câștigători s-au numărat originalitatea și creativitatea proiectului, rezultatele și impactul activității la nivelul elevilor, relevanța activității pentru nevoile unor categorii de elevi aflați în risc și implicarea altor actori din școală sau din comunitate în proiectarea, derularea și evaluarea activității, a proiectului sau a bunei practici.

Câștigători – secțiunea Învățământ gimnazial
Câștigători – secțiunea Popularitate (cele mai votate proiecte în mediul online)

Gala ”Creatori de educație” a avut loc în absența ministrului Educației, Monica Anisie, deși aceasta își anunțase prezența, premiile fiind înmânate de către reprezentanții proiectului CRED.

Prima ediție a Conferinței Naționale „Creatori de Educație”, dedicată bunelor practici în educație, în cadrul proiectului Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți – CRED, are loc în perioada 4-5 decembrie 2019, la București.

Lista câștigătorilor – ”Creatori de educație”, ediția 2019:

Secțiune: Învățământ primar

NR.CRT Numele şi prenumele câștigătorului                   (ordine alfabetică) Unitatea școlară Denumirea proiectului
1 AMBRUS MELINDA Şcoala Gimnazială nr. 1, Luduş, MS Ziua familiei
2 APETREI LUCIA MIHAELA Şcoala Gimnazială ”Nicolae Buleu” Mărgineni, jud. Neamţ Hai să spunem altfel o poveste!
3 CÎRLIG A. MARIAN Școala Gimnazială „Dimitrie Ion Ghica” Radovanu, CL Tehnologia – ”Arma” de supraviețuire în viitor
4 ENACHE ADELINA FLORENTINA Școala Gimnazială Crevedia, NT ”Ariciul prietenos”
5 FEJER ALEXANDRA Școala Gimnazială Nr. 14 Sfântul Bartolomeu, Brasov, BV Despre porecle, jigniri şi insulte la Dezvoltare personală
6 IACOB ELENA ANDRA Școala Gimnaziala Step by Step, București O călătorie în timp
7 IACOB SORINA Școala Gimnazială „George Poboran” Slatina, județul Olt Micii antreprenori
8 IVAN FLORENTINA DANIELA Scoala Gimanziala Nr. 195, București Jocul care ne unește / Unitate in diversitate
9 LEFTER ADRIANA SILVICA Școala Gimnazială „Elena Doamna” Tecuci, GL Noi abordări metodologice STEM și CLIL în învățământul primar
10 MAFTEI ALEXANDRA  Școala Gimnazială “Ion Simionescu” Iași, IS Bune practici în educația incluzivă: colaborarea copil-profesor-școală
11 MATEI IULIANA LOREDANA Școala Gimnazială „Avram Iancu” Halmășd, SJ „Calculatorul – portal spre educație deschisă”
12 MELCU CORNELIA Școala Gimnazială Nr. 9 „Nicolae Orghidan” Brașov, BV Meserii de viitor
13 MÎNECUȚĂ ELISABETA MARIA Școala Gimnazială Nr. 27 ”Anatol Ghermanschi” Brașov, BV De la EMO la ECO
14 MORARIU CRINA CLAUDIA Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Târgu Mureș, MS ”Hai cu noi în lumea cărților” – club de lectură
15 PANAIT IRINA ANDREEA Școala Gimnazială nr. 79 București A explora e superputerea mea
16 ROTARU ANA – MARIA Școala Gimnazială ”Alexandru cel Bun” Iași, IS Traista cu sănătate
17 ROZOREA VIORA Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Sibiu, SB Festival EMI – culoare, muzică, mișcare
18 RUSU VIORICA MARIA Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu”, Alba Iulia, AB Clasa DOJO, clasa DIGITALĂ
19 TĂUT ANCA VERONICA Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, SJ Ştiința pe înțelesul celor mici
20 VAIDA IOANA ALINA Liceul Tehnologic Nr. 1 Gâlgău, Sălaj Ai carte, ai parte!

 

 Secțiune: Învățământ gimnazial

NR.CRT Numele şi prenumele câștigătorului                   (ordine alfabetică) Unitatea școlară Denumirea proiectului
1 BOANTĂ MIHAELA Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Maria Montessori”, Constanța, CT Abecedar de tipar
2 BOBOC ANA LUIZA Şcoala Gimnazială Cozmeşti, comuna Stolniceni Prăjescu, IS Literatura si celelalte arte
3 BOGDAN RAMONA IRINA Școala Gimnazială Zăvoi, Caraș-Severin MOȘTENIRI CULTURALE
4 BRÎNZEA MIHAELA Liceul Teoretic Brâncoveanu Vodă, Urlați, PH On fait la fête!
5 BUZEA OTILIA Școala Gimnazială ”Nicolae Russu”, Sita Buzăului, BZ Puterea propriului exemplu (noi abordări ale literaturii în gimnaziu)
6 CÎRJE ALINA CRISTIANA Școala Gimnazială Româno-Finlandeză, București Politica pe înţelesul copiilor
7 DENES IRINA Școala Gimnazială nr.1 Vârșolț, SJ ,,Apa, minune a naturii”
8 GALBIN FLORIN CLAUDIU Liceul ,,Radu Petrescu” Prundu Bîrgăului, BN ,,Predarea geografiei prin aplicațiile Google Earth/Maps/Kahoot”
9 GODEANU FELIX Școala gimnazială Grozești, MH COLLEGIUM RURALIS – Dezvoltarea învățământului rural prin implementarea proiectelor extracurriculare, școlare și extrașcolare în activitatea didactică
10 GRUIAN OCTAVIAN Școala Gimnazială ”Teodor Murășanu” Turda, CJ Festivalul de teatru pentru elevi ”Alter Ego”
11 IANCĂU RALUCA-NICOLETA Colegiul National De Informatică ,,Gr. Moisil” Brașov, BV A FOST ODATA… – concurs școlar și simpozion (domeniul folclor)
12 ILIE IUSTINA – DANIELA Școala Gimnazială Nr. 1 Brănești, IF Uniţi prin muzică
13 IVAN M. MIHAELA Școala Gimnazială Nr. 1 Vlădești, AG PROIECT EUROPEAN ERASMUS+EUROMOSAICA
14 MANTA GEORGIANA Școala Gimnazială Nr. 4 „ Elena Donici Cantacuzino”, DB Prezentare orală de carte
15 NEAGU MĂRIUCA Școala Gimnazială ,,Nicolae Iorga” Sibiu, SB Cultură și spiritualitate românescă – curriculum integrat
16 PĂDURARU DANIELA Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Botoșani, BT Septempunctata
17 PAVELESCU MARILENA Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Târgoviște, DB Memoria cărților
18 PETREA PETRONELA Școala Gimnazială Valea Lupului, Iași Toată școala citește!
19 TANC MIRELA GABRIELA Școala Gimnazială ,,Oltea Doamna” Oradea, BH ,,ACCED –  Copilul de azi, creatorul de mâine”
20 VLAD EUGENIA IOANA Școala Gimnazială „George Poboran” Slatina, OT ȘCOALA DE VARĂ ÎN STIL NONFORMAL

 

Secțiune: Popularitate (cele mai votate proiecte în mediul online)

Nr. crt Numele şi prenumele câștigătorului(în ordinea descrescătoare a voturilor) Unitatea școlară Denumirea proiectului Voturi
1 CÂMPIAN CORNEL Clubul Copiilor Sighişoara, MS Trăiește prin dans 3290
2 PIROȘ NICOLETA LAURA Școala Gimnazială nr. 6 „Iacob Mureșianu” Brașov, BV Joc, creație și învățare în clasa mea 2947
3 BADIU CLAUDIA AURELIA Școala Gimnazială ”Ioan Bob” Cluj Napoca, CJ Blogul educațional Pictezstele 1722
4 COLȚAN ȘTEFANIA CONSUELA Școala Gimnazială nr. 280 sector 5 București Școala marionetelor 1713
5 GOLEA MARIETA FLORENTINA Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Tecuci, GL Didactic Art 1614
6 ARDELEANU EMILIA CRISTINA Școala Gimnazială nr. 7Reșița, CS România, țara mea 1440
7 DEDIU ANCA Școala Gimnazială „Prof. Emil Panaitescu” Cudalbi Galați Clasa Spiridușilor – o clasă de poveste 1342
8 BARCAN MIRELA Școala Gimnazială ”Ion Basgan” Facșani VN Valențe formative ale abordării transdisciplinare a conținuturilor învățării 1276
9 DĂNILĂ FLORENTINA Liceu Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani, BT Săptămâna colorată 1134
10 BOLOHAN ROMEO IRINEL Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni Suceava, SV Mentori pentru copiii din centrele de plasament 1046

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here