Ministerul Educației a actualizat, miercuri, lista unităților de învățământ închise integral sau parțial din cauza gripei. Conform datelor MEC, 5.495 de elevi sunt afectați din cauza suspendării cursurilor, numărul acestora fiind mai mare față de ziua precedentă, când 3.208 elevi au stat acasă.
Miercuri, cursurile sunt suspendate parţial sau integral în Bucureşti şi în 20 judeţe. Sunt închise total câte o unitate de învăţământ din Alba, Sibiu, Dâmboviţa, iar parțial în Hunedoara, Mureş, Arad, Alba, Bistriţa, Năsăud, Galaţi, Ilfov, Iaşi, Cluj, Ialomiţa, Sălaj, Buzău, Sibiu, Dâmboviţa, Vâlcea, Bucureşti, Constanţa, Braşov, Timiş și Suceava.
Situația la nivel național centralizată astăzi, 26.02.2020, a unităților de învățământ închise integral/parțial:
Lista cu unitățile de învățământ închise parțial din cauza gripei
HUNEDOARA
- Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 Deva – structură a Grădinței cu Program Prelungit Nr. 7 Deva
MUREȘ
- Școala Gimnazială nr. 7 Târgu-Mureș,
- Grădinița cu Program Prelungit „Rândunica” Târgu-Mureș,
- Grădinița cu Program Prelungit Manpel Târgu-Mureș,
- Școala Gimnazială „Avram Iancu” Târnăveni,
- Grădinița cu Program Prelungit „Paradisul Copilăriei” Târgu-Mureș
ARAD
- Gradinita Sagu, structura a Scolii Gimnaziale Sagu
ALBA
- LICEUL TEHNOLOGIC „AL. DOMSA” ALBA IULIA,
- GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 ALBA IULIA,
- LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA
BISTRIȚA NĂSĂUD
- Scoala Gimnaziala Lucian Blaga Bistrita
GALAȚI
- Scoala Gimnazială nr.29 Galati
ILFOV
- Școala Gimnazială nr.1 Berceni
- Grădinița cu Program Prelungit nr.1 Dragomirești Deal
- Școala Gimnazială nr.1 Petrachioaia
- Școala Gimnazială nr.2 Voluntari
- Grădinița cu Program Prelungit nr.1 Berceni
- Școala Gimnazială nr.1 Voluntari
- Liceul Teoretic „Ioan Petrus” Otopeni
IAȘI
- SCOALA GIMNAZIALA „OTILIA CAZIMIR”, IASI
CLUJ
- Gradinita cu PP Lizuca Cluj-Napoca
- Gradinita cu PP Academia Piticilor Cluj-Napoca
- Liceul Baptist Emanuel Cluj-Napoca
- Liceul Teologic Reformat Cluj-Napoca
- Scoala Gimnaziala Ioan Creanga Cluj-Napoca
- Liceul Elf Cluj-Napoca
- Liceul Teoretic Avram Iancu Cluj-Napoca
- Liceul Teoretic Eugen Pora Cluj-Napoca
- Liceul de Informatica Tiberiu Popoviciu Cluj-Napoca
- Scoala Gimnaziala Ioan Bob Cluj-Napoca
- Liceul Teoretic Bathoty istvan Cluj-Napoca
- IALOMIȚA
- Scoala Gimnazială „Al. Odobescu” Urziceni;
- Scoala Gimnazială „I.H. Radulescu” Urziceni
SĂLAJ
- Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău
- Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău
- Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr”, Zalău
- Școala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
- Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău
- Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău
- Grădiniță cu Program Prelungit „Piticii Isteți” Zalău
- Grădiniță cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată” Zalău
- Colegiu Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău
- Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” Cehi Silvaniei
BUZĂU
- Școala Gimnazială „Mircea T. Bădulescu”
SIBIU
- Grădinița cu program prelungit Nr 26 Sibiu
- Grădinița cu program prelungit Nr 5 Sibiu
- Grădinița cu program prelungit Nr 15 Sibiu
- Școala Gimnazială Nr 18 Sibiu
DÂMBOVIȚA
- SCOALA GIMNAZIALA NR. 4 MORENI
- GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 TITU
VÂLCEA
- CNI Matei Basarab Rm. Valcea
- Colegiul Energetic Rm. Valcea
- Sc. Gim. Nicolae Balcescu Dragasani
BUCUREȘTI
- Grădinița nr. 50
- Liceul Teoretic Jean Monnet
- Școala Gimnazială Genesis
- Școala Gimnazială nr. 5
- Școala Gimnazială Elena Văcărescu
- Școala Gimnazială Sf. Voievozi
- Școala Gimnazială Pia Brătianu
- Liceul Teoretic Nicolae Iorga
- Școala Gimnazială I. H. Rădulescu
- Școala Gimnazială Titu Maiorescu
- Colegiul Național Ion Neculce
- Școala Gimnazială nr. 40
- Grădinița nr. 234
- Grădinița nr. 7
- Școala Gimnazială nr. 39
- Grădinița nr. 276
- Școala Gimnazială Maria Rosetti
- Școala Gimnazială nr. 27
- Liceul Teoretic Decebal
- Școala Gimnazială Al. I. Cuza
- Școala Gimnazială nr. 92
- Școala Gimnazială nr. 54
- Școala Gimnazială nr. 84
- Școala Gimnazială Cezar Bolliac
- Grădinița nr. 231
- Școala Gimnazială Nicolae Labiș
- Școala Gimnazială nr. 82
- Școala Gimnazială nr. 195
- Grădinița nr. 196
- Grădinița nr. 232
- Școala Primară SEB
- Grădinița Înșir te Mărgărite
- Școala Gimnazială nr. 129
- Grădinița nr. 4
- Liceul Teoretic Ștefan Odobleja
- Școala Gimnazială nr. 135
- Grădinița nr. 185
- Grădinița Căsuța Fermecată 270
- Școala Gimnazială nr. 150
- Școala Gimnazială nr. 280
- Grădinița nr. 268
- Școala Gimnazială nr. 115
- Liceul Teoretic Eugen Lovinescu
- Școala Gimnazială nr. 156
- Școala Gimnazială Sf. Andrei
- Școala Gimnazială Sf. Nicolae
- Liceul Tehnologic Sf. Antim Ivireanu
- Școala Gimnazială Regina Maria
- Școala Gimnazială nr. 117
- Grădinița nr. 273
- Liceul Teoretic Marin Preda
CONSTANȚA
- Gradinita “Florilor” Cumpana,
- Liceul Tehnologic ”Nicolae Dumitrescu” Cumpana,
- Scoala Gimnaziala nr.1 Lumina,
- Școala Gimnaziala nr.10 ”Mihail Coiciu” Constanta,
- Gradinita cu Program Prelungit nr.6 Constanta,
- Colegiul National Pedagogic “Constantin Bratescu” Constanta ,
- Scoala Gimnaziala nr. 38 “Dimitrie Cantemir” Constanta,
- Gradinita cu program normal “ Gradinita lui Andrei” Eforie Nord
BRAȘOV
- Colegiul Tehnic ‘Mircea Cristea’ Brașov,
- Grădinița cu Program Prelungit ‘Micul Prinț’ Nr. 22 Brașov,
- Grădinița cu Program Prelungit Nr. 9 Brașov,
- Liceul Vocațional de Arte Plastice ‘Hans Mattis-Teutsch’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 11 ‘Ștefan Octavian Iosif’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 12 Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 14 ‘Sfântul Bartolomeu’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 19 Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 2 ‘Diaconu Coresi’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 25 Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 27 ‘Anatol Ghermanschi’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 30 Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 9 ‘Nicolae Orghidan’ Brașov,
- Școala Gimnazială Nr. 3 Codlea,
- Colegiul Național ‘Radu Negru’ Făgăraș,
- Grădinița cu Program Prelungit ‘Prichindeii’ Făgăraș,
- Liceul Teologic Ortodox ‘Sf. Constantin Brâncoveanu’ Făgăraș,
- Școala Gimnazială Ghimbav,
- Școala Gimnazială ‘Peter Thal’ Râșnov,
- Liceul Teoretic ‘Zajzoni Rab Istvan’ Săcele,
- Școala Gimnazială Nr. 1 ‘Gheorghe Crăciun’ Zărnești,
- Școala Gimnazială Nr. 3 ‘Pompiliu Dan’ Zărnești,
- Școala Gimnazială Lunca Câlnicului,
- Școala Gimnazială Teliu
TIMIȘ
- Gradinița cu Program Prelungit nr. 22 – Timișoara
- Grădinița cu Program Prelungit – Comuna Giroc
- Școala Gimnazială nr. 24 – Timișoara
- Liceul Teoretic ”Jean Louis Calderon” – Timișoara
- Școala Gimnazială – Comuna Remetea Mare
- Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 – Timișoara
- Școala Gimnazială nr. 2 – Timișoara
- Școala Gimnazială – Comuna Săcălaz
SUCEAVA
- GPN Obcini Suceava,
- Scoala Gimnaziala Miron Costin Suceava,
- Colegiul National Mihai Eminescu Suceava,
- GPP Aschiuta Suceava, Scoala Gimnaziala Nr. 1 Suceava-structura GPN Maria Montessori,
- Scoala Gimnaziala Al. I. Cuza Falticeni,
- Scoala Gimnaziala Ion Ciurea Falticeni,
- Scoala Gimnaziala Ion Irimescu Falticeni,
- Liceul Teoretic Filadelfia Suceava,
- Gradinita Tandarica Suceava,
- Scoala Gimnaziala Nr. 3 Suceava,
- GPP Pinochio Falticeni-structura GPP Licurici,
- Scoala Gimnaziala Mihail Sadoveanu Falticeni,
- Scoala Primara Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava
Lista cu unitățile de învățământ închise integral din cauza gripei
ALBA
- GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR.1 ALBA IULIA
SIBIU
- Grădinița cu program prelungit „Phantasia Kindergarten” Sibiu
DÂMBOVIȚA
- SCOALA GIMNAZIALA ULMI
Citește și: Campanie de informare. Zece sfaturi pentru a preveni infectarea cu noul coronavirus – Ministerul Educației